Tepalai – kodėl juos keisti būtina?

tepalai 

Automobilio variklio tepalai – atrodytų, smulki, tačiau labai svarbi dalis, nuo kurios priklauso ne tik detalių sutepimas, bet ir kitos variklio funkcijos. Tepalų nepakeitus laiku ir nepasirūpinus varikliu, jis gali greitai sugesti ar tiesiog nustoti veikti, o tai jums atsieis nemažai nervų ir išlaidų. Jei rūpinatės savo transporto priemone ir norite važinėti saugiai bei patikimai, reikėtų periodiškai keisti tepalus. Kaip ir kada tai padaryti?

Yra nustatyta, kad tepalai turėtų būti pakeisti pravažiavus 10 tūkstančių kilometrų. Jei savo transporto priemonę naudojate retai, šį darbą reikėtų atlikti bent kartą per metus. Sintetinius tepalus specialistai rekomenduoja keisti kas 15–30 tūkstančių kilometrų.

Dažnai daroma klaida – neteisingas tepalų pasirinkimas. Yra žmonių, kurie mano, kad sutaupys, jei naudos pigesnius, neaiškios kokybės tepalus. Tiesa ta, kad išleidžiant senus tepalus iš variklio pasišalina įvairios kenksmingos medžiagos. Jei tepalai nebus pakankamai geri ir nepadės pašalinti visų kenksmingų medžiagų, tai gali stipriai pakenkti varikliui ir sudaryti visas sąlygas jam greičiau „susidėvėti“. Nuo to nukenčia ir kitos automobilių dalys, tad į tepalus reikia žiūrėti atsakingai.

Taip pat svarbu įsigilinti į tepalų rūšį ir pasirinkti tą, kuri geriausiai atitinka jūsų automobilio modelį, vairavimo įpročius. Rinkoje yra keletas tepalų tipų. Visų pirma, jie skirstomi į sezoninius ir universalius. Sezoniniai tinkamesni šiltuose kraštuose, todėl važinėjant Lietuvoje vertėtų rinktis universalius tepalus. Tepalai taip pat skirstomi į mineralinius, sintetinius ir pusiau sintetinius. Būtent ši dalis priklauso nuo to, kokio modelio automobilį vairuojate, ir koks jo variklio tipas. Gamintojo rekomendacijos tepalams visuomet nurodomos aprašymuose ir instrukcijose, tad jei norite, kad variklis veiktų nepriekaištingai, turėtumėte jų laikytis.

Dar vienas kriterijus, pagal kurį galima nustatyti tepalų tipą – kokybės klasė pagal API ir klampos indeksas. Pagal API specialus žymėjimas raidėmis nurodo, kokie tepalai tinka baziniam varikliui, ir kokia alyva labiau tiktų dyzeliniam varikliui. Tepalų klampumas nurodomas SAE vienetais. Dažniausiai tepalai skirstomi pagal sezonus (vasara, žiema), kuriuos nurodo pirmosios raidės, o toliau išdėstyti skaičiai žymi tepalų klampumą esant 100 laipsnių temperatūrai. Taip galite pasiskaičiuoti jų tinkamumą pagal vietos, kurioje važinėjate, klimato sąlygas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.